Cover Image

Niezwykła historia miasta Gdańsk część II

W poprzednim wpisie opowiedzieliśmy o pierwszym, bardzo dynamicznym okresie rozwoju Gdańska, dziś skoncentrujemy się na późniejszej historii tego niezwykłego miasta. Jadąc na wypoczynek w Gdańsku, planujemy zazwyczaj coś więcej niż plażowanie. To często również wycieczka w celach edukacyjnych. Dlatego warto wiedzieć co nieco o tym jak powstawało to szczególnie interesujące miasto, które było bramą Polski na resztę świata. Dlatego wybierzmy odpowiedni apartament w Gdańsku i ruszajmy w podróż pełną śladów dynamicznej przeszłości.

Złoty okres i dalsze losy

Najlepszy czas, zwany złotym okresem Gdańska przypada na XVII wiek. Miasto uznawane było wówczas za jedno z największych i najbogatszych w Europie. Jego sława sięgała daleko poza granice Rzeczypospolitej, dlatego ściągali tu kupcy, artyści, ludzie nauki z całej Europy. To również okres, kiedy powstały najwspanialsze budowle. Nie tylko piękne kamieniczki i kilkaset spichrzów, ale również doskonałe fortyfikacje. Niestety, z czasem podupadająca Polska nie była w stanie zapewnić zaplecza zbożowego i miasto zaczęło słabnąć. W wyniku pierwszego rozbioru Polski, Gdańsk zostaje odcięty od terytorium Królestwa Polskiego przez Prusy. Po drugim rozbiorze miasto trafia pod pruską jurysdykcję. W wyniku prowadzonych wojen napoleońskich, w 1807 r. Gdańsk staje się Wolnym Miastem. Wówczas władze miasta stawiają na dynamiczny rozwój wojenny i stoczniowy. Podczas kolejnych dziesięcioleci uruchamiane są pierwsze połączenia kolejowe, gazownia, wodociągi, konne tramwaje. Powstaje również Muzeum Miejskie. W 1920 roku w wyniku postanowień Traktatu Wersalskiego powstaje Wolne Miasto Gdańsk. We wrześniu 1939 roku atakiem na Westerplatte i Pocztę Polską rozpoczęła się Ii wojna światowa. W ciągu sześciu lat miasto zostało dwukrotnie zbombardowane, jednakże największe zniszczenia poniosło w 1945 roku podczas „wyzwolenia” miasta przez wojska radzieckie i polskie. Grabieże i sztormy spowodowały, że historyczne centrum miasta niemal przestało istnieć. Zmieniła się również tkanka społeczna. Większość rodowitych gdańszczan zostało wysiedlanych, natomiast na ich miejsce osiedlano repatriantów ze Wschodu. O tym burzliwym okresie w swojej powieści „Śpiewaj ogrody” pisze Paweł Huelle. Warto zajrzeć do niej, spacerując po gdańskiej Oliwie, centrum czy leniuchując w przyhotelowym SPA.

Wróć do bloga

Witamy w serwisie oferującym krótko- oraz długoterminowy wynajem apartamentów w Trójmieście. Nasza oferta obejmuje szeroki wybór luksusowych apartamentów nad morzem – w Gdańsku i Sopocie. To wspaniała propozycja na dłuższy wyjazd sezonowy, krótki relaksujący wypoczynek czy podróż służbową. Pragniemy, aby nasze apartamenty pod wynajem były jak najlepszej jakości, dlatego są one nowocześnie zaprojektowane, urządzone i doskonale wyposażone. Posiadają m.in. telewizory, dostęp do sieci WiFi, wyposażenie AGD itp. udogodnienia. Standard wynajmowanego apartamentu nie odbiega od warunków hotelowych, w zasobach do dyspozycji mamy lokale dopasowane do Państwa potrzeb i możliwości finansowych. Dodatkowo możemy zapewnić Państwu obsługę, która zadba o czystość pomieszczeń, dostarczy jedzenie do lodówki lub... przyniesie śniadanie! Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami wynajmu wybranych apartamentów i dobrania sobie odpowiedniego standardu oraz lokalizacji. Jeżeli cenicie sobie prywatność, wygodę i konkurencyjne ceny, ta oferta jest właśnie dla Was. Nasi dotychczasowi Goście bardzo chwalą sobie nasze usługi, dlatego chętnie wracają w nasze progi. Gwarantujemy, że będzie to niezapomniany pobyt!

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera a będziesz otrzymywał informacje o nowościach IRS ROYAL APARTMENTS.